Sporto klubus valdo patys nariai, treneriai – savanoriai
Fizinis aktyvumas turi gilias tradicijas Šiaurės šalyse, o prie to prisideda ir tokios nevyriausybinės organizacijos kaip „Friskis&Svettis“: 2022 m. „Eurobarometro“ duomenimis, tik 12 proc. švedų nurodė visai nesportuojantys ir nesitreniruojantys, o tokių lietuvių buvo net 53 proc.
„Friskis&Svettis“ – tai 1978 m. Stokholme įkurta nevyriausybinė organizacija, kuri šiandien jungia daugiau nei 150 klubų Švedijoje ir užsienyje bei turi beveik pusę milijono narių. Jų misija – užtikrinti smagias, prieinamas ir aukštos kokybės treniruotes visiems. Unikalus Lietuvai yra ir organizacijos valdymo modelis: sumokėjus nario mokestį, įgauni ne tik galimybę sportuoti klube, bet ir tampi pilnateisiu organizacijos nariu, galinčiu balsuoti ir dalyvauti priimant sprendimus. Kitas išskirtinumas – didžioji dalis organizacijos darbuotojų ir visi treneriai, kurių yra beveik 7 tūkst., yra savanoriai.
Pasak Helen Nilsson, Šiaurės ministrų tarybos biuro Lietuvoje direktorės ir „Friskis&Svettis“ narės, organizacija atspindi pagrindines Šiaurės šalių visuomenių vertybes: „Tai prieinamumas, demokratiškumas ir, žinoma, savanorystė. Nedidelis nario mokestis ir plati organizacijos geografija suteikia galimybę sportuoti visiems, ko dažnai pasigendu Lietuvoje, ypač kalbant apie sporto galimybes mažesniuose miestuose. Savanorystės principas – tikėjimas, kad pats turi aktyviai dalyvauti kuriant bendrąjį gėrį sau ir kitiems – taip pat yra vienas pamatinių Šiaurės šalių visuomenių bruožų. Visa tai sukuria unikalią bendruomenės kultūrą, kurioje fizinis aktyvumas ne tik stiprina kūną, bet ir puoselėja socialinius ryšius“.
Vilniaus visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ l.e.p. direktorė Aurelija Šiautkulienė džiaugiasi bendradarbiavimu su Šiaurės ministrų tarybos biuru Lietuvoje ir projektu, kuris ne tik skatina fizinį aktyvumą, bet ir skleidžia sėkmingą Švedijos sporto organizacijų pavyzdį, kaip galima efektyviai įtraukti visuomenę į sveikatingumo veiklas: „Kaip žinoma, pusė mūsų šalyje per metus nutinkančių mirčių priežastis yra širdies ir kraujagyslių ligos. Todėl norėdami prailginti gyventojų ne tik bendrą, tačiau ir sveiko gyvenimo trukmę, turime ypač fokusuotis į sveiktai palankios mitybos ir fizinio aktyvumo skatinimą ir tokiais inovatyviais formatais bei remiantis kitų šalių gerąja praktika“.