Mūsų biuras drauge su Suomijos ambasada švietimo bendruomenę pakvies į tarptautiniai mokymud „Įtraukiojo ugdymo link – vertinga Skandinavijos šalių patirtis“ (renginys bus verčiamas iš anglų į lietuvių kalbą).
Kviečiame susipažinti su programa ir aktyviai dalyvauti mokymuose ir kituose renginiuose!
Balandžio 21–30 d.
Paroda „Tėvystėje – lygios galimybės abiems“
1974 m. Švedija tapo pirmąja šalimi pasaulyje, įteisinusia ir motinystės, ir tėvystės atostogas – tai buvo svarbus žingsnis siekiant didesnės lygybės darbe bei šeimyniniame gyvenime. Vienas iš tokios Švedijos tėvystės politikos rezultatų – moterims nebereikia rinktis tarp karjeros ir šeimos. Tėvystės atostogos suteikia progą tėvams dalytis vaikų priežiūros atsakomybe ir kurti tvirtesnį ryšį su atžalomis.
Elin Berge fotografijose užfiksuotos intymios akimirkos atskleidžia, kokių pastangų reikalauja tėvų noras išsivaduoti iš įsišaknijusių nusistatymų apie lyčių vaidmenis ir siekti partnerystės, grįstos bendradarbiavimu ir atidumu poreikiams.
Organizatorius: Švedijos Karalystės ambasada
Vieta: prekybos ir pramogų centras „Akropolis“, III a. (K. Mindaugo pr. 49)
Balandžio 25 d.
10 val. Parodos „Green Together“ atidarymas (renginys vyks anglų kalba)
Danija remia dvišales ir tarptautines iniciatyvas, kurios prie vieno stalo susėsti kviečia valstybinio sektoriaus, verslo bendruomenės, tarptautinių organizacijų ir visuomenės atstovus. Taip siekiama surasti inovatyvius ir į rinką orientuotus sprendimus žiedinės ekonomikos, vandens, energijos, maisto pramonės bei žemdirbystės srityse.
Parodoje atsispindi Danijos žaliosios iniciatyvos bei sprendimai, padedantys verslo įmonėms ir valstybinėms institucijoms atremti kylančius iššūkius.
Paroda veiks iki gegužės 25 d.
Organizatorius: Danijos Karalystės ambasada
Vieta: Prezidento Valdo Adamkaus biblioteka-muziejus (S. Daukanto g. 25)
11.15 val. Švedijos ambasadorės Lietuvoje Inger Buxton paskaita „Švedijos indėlis į mūsų bendrą saugumą Šiaurės ir Baltijos regione“ (paskaita vyks anglų kalba)
Pranešime bus kalbama apie Švedijos kelionę iš neutralios valstybės į būsimą NATO narę, daugiausia dėmesio skiriant į Švedijos narystės atnešamą naudą Aljansui ir kaip tai sustiprins saugumą Šiaurės ir Baltijos regione.
Organizatorius: Švedijos ambasada
Vieta: VDU Mokslo ir studijų centro 310 auditorija (V. Putvinskio g. 23)
12.30 val. Parodos „Tarp eilučių“ atidarymas
„Viskas, ką sukūriau slypi tarp eilučių“ – šie švedų poeto Gunnar Ekelöf (1907–1968) žodžiai – kur kas daugiau, nei tik jo paties asmeninių įsitikinimų atspindys. Tai – būtinas visos literatūros bruožas.
Parodoje Švedijos literatūros atstovai dalijasi mintimis įvairiais literatūros klausimais, taip pabrėždami pagrindines problemas, supančias literatūros vaidmenį ir meninį išskirtinumą. Tai kviečia prisijungti ir pastebėti plačią literatūros patirčių ir požiūrių įvairovę.
Paroda veiks iki birželio 1 d.
Organizatorius: Švedijos Karalystės ambasada
Vieta: VDU Mokslo ir studijų centro III aukštas (V. Putvinskio g. 23)
18 val. Treniruotė „Šiaurietiško ėjimo pažinimas“
Nemokami kursai miestiečiams, supažindinantys su ėjimo kilme, trumpas apmokymas ir maršruto praėjimas stebint mokytojui. Visą įrangą suteiks organizatoriai.
Užsiėmime gali dalyvauti 30 žmonių. Registracija: bit.ly/siaurietiskas-ejimas
Organizatorius: MB „Idėjos sportui“
Vieta: Santakos stadionas
Balandžio 26 d.
11 val. Studentų mokslinė konferencija „Skandinavijos regiono aktualijos jaunųjų skandinavistų akimis“
Plenarinė paskaita „Kazio Pakšto Baltoskandijos idėjos svarba XXI a. kontekste“. Skaitys kviestinis svečias Arūnas Bliūdžius (VšĮ „Baltoskandijos akademija“ direktorius).
Vytauto Didžiojo universiteto trečio kurso skandinavistai kviečia visus, kurie domisi Skandinavijos šalių kultūromis ir kalbomis į mokslinę konferenciją. Jos metu studentai pristatys savo pranešimus Skandinavijos regiono tematika.
Vieno pranešimo trukmė – 15 min. Pranešimai bus skaitomi anglų ir lietuvių kalbomis. Daugiau informacijos el. paštu: rokas.cizauskas@vdu.lt.
Organizatoriai: VDU Humanitarinių mokslo fakultetų Skandinavijos kalbų ir kultūrų trečio kurso studentai
Vieta: VDU Mokslo ir studijų centro 414 auditorija (V. Putvinskio g. 23)
13 val. Švietimo forumas „Matematikos mokymo(si) transformacija tarptautinės švietimo patirties kontekste“ (bus verčiama iš anglų į lietuvių kalbą)
Siekiant padėti mokiniams pasiekti geresnių matematikos rezultatų, o mokytojams efektyvinti savo darbą, organizuojamas tarptautinis matematikos forumas. Jo metu įvairių šalių pedagogai dalinsis patirtimi su Kauno mokytojais ir mokyklų vadovais bei ieškos sprendimų, kaip galima spręsti opią problemą – prastėjančius pasiekimus šioje srityje.
Forumo pranešėjai prisijungs iš Švedijos, Estijos, Prancūzijos, Šveicarijos ir kitų šalių.
Daugiau informacijos: www.kaunosic.lt. Registracija: bit.ly/matematikos-forumas.
Organizatoriai: Kauno švietimo ir inovacijų centras, Kauno miesto savivaldybė
Vieta: nuotoliniu būdu. Registracijos nuoroda bus atsiųsta visiems užsiregistravusiems.
18 val. Ilonos Skujaitės istorinio romano „Karo nuotaka“ pristatymas
Iš nemylimos dukros – į Švedijos karalienę. Jauniausios Žygimanto Augusto sesers Kotrynos Jogailaitės gyvenimo ir meilės istorija, primenanti Holivudo nuotykių trilerį, nuožmiuosius „Sostų karus“ ir sukrečiamą melodramą.
Kaip autorei pavyko atskleisti sudėtingą Kotrynos Jogailaitės asmenybės portretą? Kodėl dėmesio centre atsidūrė būtent ji? Kokie istoriniai faktai labiausiai nustebino ir ko galime pasimokyti iš šios išskirtinės moters? Atsakymus kviečiame išgirsti autorės Ilonos Skujaitės ir ją kalbinsiančio istoriko, rašytojo, karybos tyrinėtojo Giedriaus Petkevičiaus pokalbyje.
Pristatymo metu galėsite ne tik išgirsti autorės mintis, bet ir įsigyti knygą su jos parašu. Taip pat išgirsti Renesanso muzikos ir šokių ansamblio „Banchetto Musicale“ pasirodymą.
Informaciją sekite: https://www.facebook.com/events/1330680681122858
Organizatoriai: Kauno miesto savivaldybė, Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka
Vieta: Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka (Laisvės al. 57)
Iki balandžio 27 d.
Vaikų piešinių konkursas-paroda „Karlsonas, kuris gyveno ant stogo“
Kūrybinių darbų konkurse dalyvavo daugiau nei 200 vaikų, o konkurse-parodoje pristatomi jų darbai. Visus juos pamatyti galite ir virtualiai.
Šio konkurso-parodos tikslas – plėsti ikimokyklinio ugdymo įstaigų vaikų žinias apie Skandinavijos šalis ir meninėmis priemonėmis atvaizduoti istorijos personažus.
Organizatoriai: Kauno miesto savivaldybė, Kauno švietimo ir inovacijų centras
Vieta: prekybos ir pramogų centras „Akropolis“, II a. (K. Mindaugo pr. 49)
Balandžio 27 d.
17.30 val. Skandinavijos šalių protmūšis „Ką žinai apie Skandinaviją?“
Jei žinai, kas vyksta ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų bei esi pasiruošęs iššūkiams, rink savo komandą ir kartu siek pergalės. Registruotis galima individualiai ir grupėmis. Narių skaičius: 3–5. Jeigu neturite grupės, organizatoriai padės ją suburti.
Dalyvių laukia užkandžiai ir kava.
Registracija: bit.ly/protmusis-apie-skandinavija
Organizatoriai: VDU Humanitarinių mokslų fakulteto Skandinavijos šalių kultūrų ir kalbų III kurso studentai
Vieta: VDU Mokslo ir studijų centro 414 auditorija (V. Putvinskio g. 23)
Balandžio 28 d.
10 val. Tarptautiniai mokymai „Įtraukiojo ugdymo link – vertinga Skandinavijos šalių patirtis“ (renginys bus verčiamas iš anglų į lietuvių kalbą)
Nuo 2024 m. visos mokyklos ir darželiai turėtų priimti specialiųjų poreikių vaikus, jei jų tėvai, pasitarę su specialistais, nuspręs, kad lankyti tokią įstaigą yra geriausias sprendimas vaikui. Siekiant sukurti maksimaliai geras sąlygas įtraukiajam ugdymui Lietuvoje, aktualu išgirsti vertinguosius Skandinavijos šalių pavyzdžius. Juose Lietuvos pedagogai turės galimybę susipažinti su ilgamete ir sėkminga Skandinavijos šalių patirtimi, taikant įtraukųjį ugdymą.
Daugiau informacijos: www.kaunosic.lt. Registracija: bit.ly/itraukusis-ugdymas.
Organizatoriai: Kauno miesto savivaldybė, Kauno švietimo ir inovacijų centras. Partneriai: Šiaurės ministrų tarybos biuras Lietuvoje, Suomijos ambasada.
Vieta: Kauno švietimo ir inovacijų centras (Vytauto pr. 44)
17.30 val. Skandinavijos šalių kultūrų ir kalbų programos absolventų popietė „Ten ir atgal“
VDU III kurso Skandinavijos šalių kultūrų ir kalbų studentai kviečia pasidalinti prisiminimais ir patirtimis visus, studijas baigusius Skandinavistikos absolventus.
Atėjusiųjų lauks „fika“ su užkandžiais ir linksmais užsiėmimais. Registracija: bit.ly/absolventu-popiete
Organizatoriai: VDU Humanitarinių mokslų fakulteto Skandinavijos šalių kalbų ir kultūrų III kurso studentai
Vieta: VDU Mokslo ir studijų centro 414 auditorija (V. Putvinskio g. 23)
18 val. Ekskursija „Skandinavai Kaune“
„1930 m. lapkričio 10 d. Kaune mirė mano kūnas, tačiau siela visada bus gyva kūryboje ir modernėjančio miesto gatvėse“ – šiuos žodžius ištarė tuomet Suomijai priklausiusiame Vyborge gimęs rašytojas modernistas Henris Parlandas (1908–1930).
Jis nuo 21-erių gyveno ir kūrė Kaune. Dirbdamas Švedijos atstovybėje ir siausdamas bohemiškuose ratuose, parengė eilėraščių rinkinį „Pavasaris Kaune“ ir pradėjo rašyti romaną „Sudužo“, kuris po ankstyvos kūrėjo mirties tapo tikra klasika Suomijoje ir Švedijoje. Bet tai tik mūsų istorijos pradžia! Tiksliau, vidurys – skandinavų pėdsakai Kaune skaičiuoja šimtus metų, galiausiai būtent Šiaurės šalių atstovai nuoširdžiai padėjo po Nepriklausomybės atkūrimo Kaunui stotis ant savarankiškų kojų.
Kviečiame į nemokamą ekskursiją su gidu Linu Daubaru, kuris vedžios ne tik Kauno gatvėmis, bet ir per įvairius istorinius laikotarpius.
Grupėje gali būti 25 žmonės. Registracija: bit.ly/skandinavai-kaune.
Organizatorius: VšĮ „Kaunas IN“
Vieta: susitinkame Rotušės aikštėje
Balandžio 29 d.
18 val. Kauno bigbendo, suomių ir lietuvių džiazo kompozicijų programa „Scandinavia in jazz“
„Muzikos pasaulyje aktualiausias dalykas yra emocijų perteikimas publikai“ – savo kūrybinį credo atveria suomių dirigentė Marjo Riihimäki, kuri su jaunosios kartos suomių soliste, dainininke ir kompozitore Maja Mannila bei Kauno bigbendu (vyr. dirigentas Tomas Botyrius) pristatys programą „Scandinavia in Jazz“.
Šiaurietišką džiazo tradiciją dvi suomių menininkės organiškai jungia su viso pasaulio skambesiu, savo muzikinėmis veiklomis, aprėpdamos muzikos stilių ir žanrų įvairovę. Stipri šios programos dalyvių pusė – improvizacinė žaismė ir nuoširdumas, kurių dėka neriama į džiazo, klasikinės muzikos bei suomių liaudies muzikos pasaulius. Programoje skambės Maja Mannilos, žymaus džiazo virtuozo, kompozitoriaus, jau kartą koncertavusio su Kauno bigbendu Jukka Linkola ir kt. autorių kūriniai. Daugiau informacijos: https://kaunosantaka.lt/renginys/scandinavia-in-jazz-vilnius/
Bilietus galima atsiimti: https://www.bilietai.lt/lit/renginiai/koncertai/skandinavijos-dienos-kaune-scandinavia-in-jazz-390128/
Organizatoriai: Koncertinė įstaiga „Kauno santaka“, Kauno miesto savivaldybė. Partneriai: Kauno kino centras „Romuva“, „TelepART“ – Suomijos institutas Estijoje.
Vieta: Kauno kino centro „Romuva“ Didžioji salė (Laisvės al. 54)
Iki balandžio 30 d.
Žingsnių iššūkis „Aplink Skandinaviją“
Kviečiame dalyvauti veiklose bei leistis į pasivaikščiojimus! Vienas apėjimas aplink Skandinaviją – 4,282,600 žingsnių. Mūsų tikslas – 50,000,000. Tai net 10 kartų apkeliautas regionas. O gal pavyks įveikti dar didesnį atstumą? Prisijunkite prie komandų, išbandykite jėgas, o surinktus žingsnius iškeiskite į prizus.
Taip pat kviečiame išbandyti specialiai sukurtą maršrutą Kaune „Skandinavijos pėdsakai“
Prisijunkite čia.
Organizatoriai: „Walk15“, Kauno miesto savivaldybė, partneriai – „Kaunas IN“
Balandžio 30 d.
10 val. Treniruotė „Šiaurietiško ėjimo pažinimas“
Nemokami kursai miestiečiams, supažindinantys su ėjimo kilme, trumpas apmokymas ir maršruto praėjimas stebint mokytojui. Visą įrangą suteiks organizatoriai.
Užsiėmime gali dalyvauti 30 žmonių. Registracija: bit.ly/siaurietisko-ejimo-pazinimas.
Organizatorius: VšĮ „Vandens turistai“
Susitikimo vieta: stovėjimo aikštelė prie Kauno pilies