2021 m. gruodžio mėn. vykusiame Šiaurės ir Baltijos šalių vadovų, atsakingų už lyčių lygybę, susitikime projektas buvo patvirtintas kaip regioninės svarbos. Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija atlieka projekto administravimo funkciją ir, pagal nacionalinę lyčių lygybės politiką, yra atsakinga už projekto turinį bei lėšų panaudojimą.
Projekto siekis: kompleksinė pagalba vyrams Lietuvoje
Lietuvoje veikia devyni vyrų krizių centrai (VKC), kurie teikia paslaugas 18 savivaldybių. VKC – nevyriausybinės organizacijos, dirbančios su smurtaujančiais ir su tokiomis psichologinėmis problemomis, kaip skyrybos, santykių problemos, depresija, artimųjų netektis, darbo praradimas ir t. t., susiduriančiais vyrais iš įvairių socialinių sluoksnių, įskaitant buvusius kalinius.
VKC vyrams teikia teisines, socialines ir psichologines konsultacijas, tarpininkavimo paslaugas telefonu, internetu ir asmeniškai, vykdo krizių valdymo programas, organizuoja įvairias paramos, terapijos ir švietimo grupes, teikia pagalbą smurto aukoms, organizuoja teminius seminarus, propaguoja vyrų psichologinės ir emocinės sveikatos svarbą bei įvairiomis priemonėmis – straipsniais žiniasklaidoje, socialinėmis kampanijos ir kt. – skleidžia apie tai informaciją.
Dėl plataus veiklos spektro ir problemų, su kuriomis susiduria dažnas paramos prašantis asmuo, kompleksiškumo, VKC bendradarbiauja su įvairiomis institucijomis: savivaldybių probacijos tarnybomis, policija, visuomenės sveikatos centrais, švietimo įstaigomis ir centrais, pataisos įstaigomis, socialinių paslaugų centrais, prokuratūra, Valstybine vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba ir kt.
Projekto tikslai
- Keistis gerosios praktikos pavyzdžiais tarp projekte dalyvaujančių Baltijos ir Šiaurės šalių, siekiant plėtoti VKC ir (arba) vyrų NVO veiklą bei stiprinti jų darbuotojų kompetencijas.
- Pasikeisti gerosios praktikos pavyzdžiais apie teikiamų paslaugų smurto šeimoje aukoms ir smurtautojams plėtrą.
- Sukurti projekte dalyvaujančių Šiaurės ir Baltijos šalių partnerių tinklą, skirtą tolesniam bendravimui ir keitimuisi gerąja patirtimi ateityje.
- Surengti Šiaurės ir Baltijos šalių atsakingų ministerijų atstovų, VKC ir kitų nevyriausybinių vyrų organizacijų darbuotojų, dirbančių vyrų klausimais ir plėtojančių paslaugas berniukams, jauniems ir suaugusiems vyrams, taip pat vyrams migrantams, apskritojo stalo susitikimą (konferenciją).
Partneriai
Prie projekto prisidėjo šios organizacijos ir institucijos iš Baltijos ir Šiaurės šalių:
Lietuva:
- Vyrus vienijančios organizacijos Gentys
- Vyrų karštoji linija Klaipėdos psichologiniame ir socialiniame centre
- Kauno apskrities vyrų krizių centras
Latvija:
- Fondas „Fathers / Tēvi“
- NVO „Mācību centrs MKB“
- Latvijos Respublikos socialinės apsaugos ministerija
Estija:
- NVO „Peaasjad“
- NVO „Meeste Garaaž“
- NVO „Vaiter”
- Estijos socialinio draudimo valdybos prie Socialinių reikalų ministerijos pagalbos linija, skirta atsisakyti smurto
Suomija:
- „Miessakit“ asociacija
- NVO „Family Federation of Finland: Poikien puhelin“
- NVO „MIELI Mental Health Finland“
- Suomijos sveikatos ir gerovės institutas
- Socialinių reikalų ir sveikatos ministerija
Švedija:
Norvegija:
Pagrindiniai renginiai ir veikla
- Baltijos šalių VKC atstovų ir nacionalinių institucijų, atsakingų už lyčių lygybės politiką, mokomieji vizitai (po keturis iš kiekvienos šalies) į Suomiją ir Švediją.
- Seminarai, mokymai Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje, organizuoti kartu su Šiaurės ministrų tarybos biurais šiose Baltijos šalyse.
- Šiaurės ir Baltijos šalių konferencija „Vyrų emocinė sveikata: paramos ir gerovės aspektai“ 2023 m. birželio 8 d. Vilniuje, kuri subūrė Baltijos ir Šiaurės šalių ekspertus, tyrėjus, politikos formuotojus ir vyrų organizacijų atstovus. Žiūrėkite konferencijos įrašą:
Projekto koordinatorė
Milda Janeikaitė
Patarėja, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija
Lygių galimybių, moterų ir vyrų lygybės grupė
Tel. +370 660 42045
El. p. Milda.Janeikaite@socmin.lt